Kurz spojování mědi

Kvalitně provedený a dimenzovaný rozvod vody, plynu a ústředního vytápění lze provést z různých materiálů. Otázkou však zůstává, jaká je spolehlivost použitého materiálu, jako životnost a šetrnost k životnímu prostředí, fyzikální a mechanické vlastnosti atd. Značnou roli hraje i cena použitého materiálu v kontextu s jeho životností a pracností celé montáže. Při respektování kvality a všech nejnáročnějších kritérií na vhodný instalační materiál padne volba jednoznačně na měď.

Od starých kultur až po současnost měď neztratila téměř nic ze své přitažlivosti a mezi materiály patří ve všech ohledech k nejmodernějším. Měď je totiž jedinečná z několika důvodů. Vyznačuje se výbornou pevností, houževnatostí a tvárností. Měděné trubky mají velmi vysokou životnost srovnatelnou s životností stavby. Trubky jsou vyráběny z mědi o vysoké čistotě a jejich výroba je energeticky úsporná. Snáší vysoké provozní teploty bez patrných změn ve vnitřní struktuře. Při dlouhodobém tepelném zatížení nedochází k jejímu znehodnocení. Výborná tepelná vodivost mědi zaručuje výkonné předávání tepla u vytápěcích soustav, provedených měděným potrubím. Stejně důležitá je vysoká odolnost mědi vůči korozi a vysokému tlaku v potrubních sítích. Nehoří, drží svůj tvar a pevnost při vysokých teplotách. To vše zaručuje dlouhou životnost, která několikanásobně převyšuje ostatní používané materiály.

Měď je materiálem naprosto hygienicky nezávadným. Měděné rozvody brání průniku kyslíku, ultrafialových paprsků a mikrobiologických látek. Měď neabsorbuje organické substance.. Měď je přírodním materiálem, který lze bez obav použít na rozvod pitné vody. Měď jako stopový prvek je nepostradatelná pro ochranu zdraví. Účastní se tvorby krve, zachovává pružnost a mladistvost kůže, vlasů a cévních stěn. Je potřebná k normální funkci nervové soustavy. Pro svůj přírodní charakter je šetrná k životnímu prostředí. Přes 90 % mědi je možné recyklovat.

Měděné trubky jsou lehce zpracovatelné a tvarovatelné. Jsou dobře svařitelné a pájitelné, mají malou tepelnou roztažnost a jsou plynotěsné. Vzhledem k jednoduché montáži, menší pracnosti při provádění instalace z mědi a užitným vlastnostem samotné mědi jsou celkové náklady srovnatelné s rozvody z jiných materiálů. Rozvody z mědi převyšují svou kvalitou a životností ostatní druhy rozvodů. Závěrem lze konstatovat, že měď je ve stavebnictví jak tradičním, tak zároveň moderním materiálem s perspektivou ještě většího rozšíření..

V rámci projektu je pro žáky 1. ročníku oboru Instalatér organizován Kurz spojování a montáže měděného potrubí. Cílem nácvikového kurzu je seznámit žáky s používaným materiálem a pomůckami při pájení.